Chovatelská stanice tibetských dog - Štěkot z Drásova
Sem vložte podnadpis

Vrh B  (narozeni 17.1 2020) už má nové domovy !

Tibetská doga je naší srdeční záležitostí.

Psy máme především pro radost a proto,že potřebujeme ty nejvěrnější psí přátele a nejlepší chlupaté strážce na světě. První písemná zmínka o tibetské doze je z roku 1121 př. n. l. v čínské knize letopisů.Zmiňuje se o ní Aristoteles, Alexandr Veliký, který ji přivezl do Evropy a také velký cestovatel Marco Polo. Tato rasa se nám dochovala v původní podobě bez křížení s jiným plemenem psů. Pes byl původně používám, jako strážný pes pro ochranu stád, stanů, chrámů, vesnic kdy měl být schopen zabít i tygra. Přes den byl přivázán nebo uzavřen v ohradách, ale přes noc byl pouštěn na volno kde hlídal okolí svého rajónu.

Vždy byla tibetskými nomády využívána jako strážní pes a rovněž tak i v tibetských klášterech. Těch však z původních 6000 zbylo pouhých asi 80 v dobrém stavu. Dnes se opět do klášterů pomalu vrací. Tibetská doga se musela po staletí samostatně rozhodovat a v nepřítomnosti pána domu, když odešel za obchodem, hlídala stádo i rodinu. Při stěhování z pastvin byla využívána i na přenášení lehčích břemen. Její štěkot je nezaměnitelný, impozantní a odstrašující.

Sama nikdy nikoho nenapadne, ale pokud brání teritorium nebo rodinu neváhá nasadit vlastní život. Je dost uzavřená a lásku projevuje pouze své rodině či pánovi a to odměřeně, avšak po delším odloučení její radost nezná mezí.

Standard tibetské dogy

Minimální kohoutková výška feny je 61 cm u psa 66 cm. V praxi fenky měří v průměru 63 cm a psi 71 cm. Pes má zpravidla hustší a delší srst a větší hřívu. Je to mohutný, těžký, dobře stavěný pes se silnou kostrou. Hlava dosti široká, těžká a silná. Týlní výčnělek a stop jsou dobře znatelné, délka lebky od týlu ke stopu se rovná délce čenichové partie od stopu ke špičce čenichu, ale může být i kratší. Čenichová partie je dostatečně široká a čtvercová. Oči výrazné, střední velikosti. Barva hnědá ve všech odstínech. Uši střední velikosti, trojúhelníkového tvaru.

Krk má silný, nohy rovné, svalnaté, silné. Záda rovná a záď téměř neznatelná. Pohybuje se energicky, uvolněně, lehce a elasticky.
Naše tibetky

Pes: Badi Démantové skály

nar. 03.01 2015

CMKU/TD/3089/15

DKK 0/0 DLK 0/0

do chovu zařazen 8.2 2018

Fena: Jena Beskerm

Z Reg/TD/3329/-16/16

nar. 14.1 2016

DKK C/C DLK 0/0

do chovu zařazena 28.4 2018

Fena : Cleopatra Arhat

nar. 4.1 2019

CMKU/TD/4005/-19/19